ELECTION AUTHORITY'S NOTICE OF PRIMARY ELECTION


Notice is hereby given that a Primary Election will be held at the regular polling places in each precinct of Phelps County and that the polls will be open between the hours of 6:00 a.m. and 7:00 p.m., on the first Tuesday after the first Monday in August, 2000, being the Eighth day of August, 2000, for the purpose of nominating candidates for state, district, county, and township offices, to be voted for at the General Election to be held on Tuesday, the Seventh day of November, 2000. That the hereinafter mentioned list contains the name and post office address of each candidate for nomination, together with a designation of the office for which he or she is a candidate, and the party or principle that he or she represents.

CERTIFICATE OF CANDIDATES FOR NOMINATION

AND PARTY EMBLEMS


State of Missouri )

) ss.

County of Phelps )

The following are the candidates for nomination to be voted for at the Primary Election to be held in the State of Missouri on the first Tuesday after the first Monday in August, 2000, being the 8th day of August, 2000, who have filed in the office of Rebecca McDowell Cook, Secretary of State, written declarations of candidacy as candidates for nomination, and are entitled to be voted for at such primary as required by law.

Also included are the party emblems for the Democratic, Republican, Libertarian, Constitution and Reform parties.

DEMOCRATIC PARTY EMBLEM


(INSERT STANDING LIBERTY EMBLEM)

DEMOCRATIC CANDIDATES

For United States Senate

Ronald William Wagganer, 149 Jefferson Barracks Drive, St. Louis 63125

Mel Carnahan, 13750 County Road 4030, Rolla 65401

For Governor

Bob Holden, 1100 W. Main St., Jefferson City 65109

For Lieutenant Governor

Joe Maxwell, #5 Terrace Circle, Mexico 65265

Gracia Yancey Backer, 2885 State Road TT, New Bloomfield 65063

Catherine Powell, 3154 County Rd. 4044, Holts Summit 65043

For Secretary of State

Steve Gaw, 1717 S. Williams, Moberly 65270

James J. Askew, 4218 Salem School Rd., St. Louis 63129

For State Treasurer

Brian May, 5816 Pennsylvania Ave., St. Louis 63111

Nancy Farmer, 5843 Waterman, St. Louis 63112

Scott Lakin, 6020 N. Chelsea Ave., Kansas City 64119

For Attorney General

Jeremiah W. (Jay) Nixon, 1208 Elmerine, Jefferson City 65101







DEMOCRATIC CANDIDATES (Continued)

For United States Representative - 8th District

Earl Durnell, 102 County Road 5990, Cabool 65689

Bob Camp, 328 Wheeler Drive, Scott City 63780

For State Representative - 149th District

E.J. (Buz) Harvey, 12005 Country Club Dr., Rolla 65401

Jon Hagler, 12870 County Road 2340, St. James 65559

For State Representative - 150th District

Frank A. Barnitz, Dent County Rd. 208, Lake Spring 65532

For Circuit Judge - 25th Circuit (Division 1)

Tracy L. Storie, 24970 Republic, Waynesville 65583

Douglas E. Long, 207 North Benton, Waynesville 65583

For Commissioner of the County Commission - District 1

Bill J. Dobkins, 16333 Co. Rd. 8450, Rolla 65401

Glendon Klossner, 14801 County Rd. 1050, St. James 65559

Charles Bolon, 14405 Co. Rd. 8450, Rolla 65401

Donald Chambers, 206 N. Louise, St. James 65559

For Commissioner of the County Commission - District 2

Charles L. (Bud) Dean, 16896 Highway 72, Rolla 65401

Stan Parsons, 25700 Co. Rd. 6370, Edgar Springs 65462

For Sheriff

Paul (P.J.) Mertens, 12395 Country Club Dr., Rolla 65401

Roy T. Day, 1100 Pheasant Hill, Rolla 65401

For Assessor

Jack L. Harris, 1502 Independence Dr., Rolla 65401

For Public Administrator

Lou McFarland, 1 McFarland Dr., Rolla 65401

For Coroner

Larry Swinfard, 22 Richard Dr., Rolla 65401

For Surveyor

Richard L. Elgin, 310 E. 6th St., Rolla 65401

DEMOCRATIC COMMITTEE CANDIDATES

ARLINGTON TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

DOOLITTLE WARDS 1, 2 and 3

Committeeman - None

Committeewoman - None

NEWBURG WARDS 1 & 2

Committeeman - None

Committeewoman - None

COLD SPRINGS TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - Dorothy L. Light, 15504 CO RD 7220, Newburg 65550

DEMOCRATIC COMMITTEE CANDIDATES (Continued)

DAWSON TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

DILLON TOWNSHIP

Committeeman - Bob Jones, 10891 State Rt. BB, Rolla 65401

Committeewoman - Elaine Jones, 10891 State Rt. BB, Rolla 65401

LIBERTY TOWNSHIP

Committeeman - Burl Lee Harris, 23776 State Rt. P, Newburg 65550

Committeewoman - Helen R. Harris, 23870 State Rt. P, Duke 65461

MERAMEC TOWNSHIP

Committeeman - Henry E. (Ed) Skaggs, 19900 Hwy 8, St. James 65559

Committeewoman - Brenda J. Skaggs, 19900 Hwy 8, St. James 65559

MILLER TOWNSHIP

Committeeman - Elmer Honse, 11900 CO RD 8070, Rolla 65401

Committeewoman - Lola S. Howe, PO Box 565, Rolla 65402

ROLLA OUTSIDE TOWNSHIP

Committeeman - Geoffrey R. Phelps, 13065 Co. Rd. 5030, Rolla 65401

Committeewoman - None

ROLLA WARD 1 TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

ROLLA WARD 2 TOWNSHIP

Committeeman - Dan Babcock, 1347 California Dr., Rolla 65401

Committeewoman - Maudeline Hensley, 1501 Whitney Ln., Rolla 65401

ROLLA WARD 3 TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - Lou McFarland, 1 McFarland Dr., Rolla 65401

ROLLA WARD 4 TOWNSHIP

Committeeman - George McPherson Jr., 18 Green Acres, Rolla 65401

Committeewoman - None

ROLLA WARD 5 TOWNSHIP

Committeeman - Richard Anderson, 403 S. Adrian, Rolla 65401

Committeewoman - None

ROLLA WARD 6 TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

SPRING CREEK TOWNSHIP

Committeeman - Joe Bush, PO Box 321, Edgar Springs 65462

Committeewoman - Betty Bush, PO Box 321, Edgar Springs 65462

EDGAR SPRINGS NORTH

Committeeman - None

Committeewoman - None







DEMOCRATIC COMMITTEE CANDIDATES (Continued)

EDGAR SPRINGS SOUTH

Committeeman - None

Committeewoman - None

ST JAMES TOWNSHIP

Committeeman - Robert J. Smith, PO Box 497, St. James 65559

Committeewoman - Barb Smith, PO Box 497, St. James 65559

ST JAMES WARD 1

Committeeman - None

Committeewoman - None

ST JAMES WARD 2

Committeeman - None

Committeewoman - None

ST JAMES WARD 3

Committeeman - Charles W. Lacy, 307 W. Eldon St., St. James 65559

Committeewoman - Alma Lacy, 307 W. Eldon St., St. James 65559

ST JAMES WARD 4

Committeeman - None

Committeewoman - Kim Shockley, 2 Valley Rd., St. James 65559

REPUBLICAN PARTY EMBLEM


(INSERT ELEPHANT EMBLEM)




REPUBLICAN CANDIDATES

For United States Senate

John Ashcroft, 5603 West Farm Rd. 54, Willard 65781

Marc Perkel, 1452 North Clay, Springfield 65802

For Governor

Elgar Macy, 10074 County Road 9510, West Plains 65775

Jim Talent, 15739 Cedarmill Dr., Chesterfield 63017

Jennie Lee (Jen) Sievers, 125 Sunset Lane, Jackson 63755

For Lieutenant Governor

Joe Ortwerth, 1018 Treeshade Drive, St. Peters 63376

Wendell Bailey, 101 W. Fourth St., Willow Springs 65793

For Secretary of State

Matt Blunt, 4651 East Elliot Lane, Fair Grove 65648

Raymond W. Peterman, 11315 Applewood Drive, Kansas City 64134

Robert J. Crump, 13028 Twin Meadows Ct., St. Louis 63146

For State Treasurer

Chester (Chet) Boeke, 3114 Arrow Rock, St. Charles 63303

Todd Graves, 8460 County Road E, Ridgely 64444

For Attorney General

Sam Jones, 1419 E. McVey, Mt. Vernon 65712

For United States Representative - 8th District

Jo Ann Emerson, 1637 Themis, Cape Girardeau 63701

For State Representative - 149th District

Bob May, 11350 CO RD 8030, Rolla 65401

For State Representative - 150th District

Elizabeth Bruner, 210 Hwy 49, Cherryville 65446

Gerald (Jerry) McLain, 1057 Hwy. DD, Cuba 65453

Walter T. Heyer, 402 N. Springfield, Cuba 65453

Richard Wilber, 401 West Gibbs, Salem 65560

For Circuit Judge - 25th Circuit (Division 1)

None

For Commissioner of the County Commission - District 1

George E. Anderson, 10805 Dennie, Rolla 65401

Jack Nicholson, PO Box 621, St. James 65559

Jim Causey, 305 St. Rt. DD, St. James 65559

For Commissioner of the County Commission - District 2

Bryan L. Parker, 22775 Pearl St., Jerome 65529

James E. Steiner, 605 W. Lions Club Dr., Rolla 65401

For Sheriff

John Burke, 11252 Co. Rd. 2120, Rolla 65401

Donald H. Blankenship, PO Box 655, Rolla 65401

REPUBLICAN CANDIDATES

For Assessor

None

For Public Administrator

Judith (Judi) Faust Aaron, PO Box 103, Rolla 65402

Phillis (Jeannie) Marler, 906 Turkey Run, Rolla 65401

For Coroner

None

For Surveyor

None

REPUBLICAN COMMITTEE CANDIDATES

ARLINGTON TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

DOOLITTLE WARD 1

Committeeman - Joseph Osborne, 118 Eisenhower, Doolittle 65401

Committeewoman - None

DOOLITTLE WARD 2

Committeeman - None

Committeewoman - None

DOOLITTLE WARD 3

Committeeman - None

Committeewoman - Ruth Ellen Sturgeon, 402 Eisenhower, Doolittle 65401

NEWBURG WARDS 1 & 2

Committeeman - None

Committeewoman - None

COLD SPRINGS TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

DAWSON TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

DILLON TOWNSHIP

Committeeman - John H Wiemann, 13047 CO RD 2340, St James 65559

Committeewoman - Ellen M. VanDerWall, 11826 CO RD 4020, Rolla 65401

LIBERTY TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

MERAMEC TOWNSHIP

Committeeman - Scott Alford, 18860 CO RD 4160, St. James 65559

Committeewoman - Virginia Frey, 21175 CO RD 3560, St. James 65559

MILLER TOWNSHIP

Committeeman - James E. Bickford, PO Box 1665, Rolla 65402

Committeewoman - Ruth Amos, 12300 CO RD 8050, Rolla 65401

REPUBLICAN COMMITTEE CANDIDATES (Continued)

ROLLA OUTSIDE TOWNSHIP

Committeeman - Charles A. Scott, 14035 State Rt. O, Rolla 65401

Committeewoman - Marlowe P. Scott, 14035 State Rt. O, Rolla 65401

ROLLA WARD 1 TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

ROLLA WARD 2 TOWNSHIP

Committeeman - V. George Schacher, 1951 Carmel Ct., Rolla 65401

Committeewoman - None

ROLLA WARD 3 TOWNSHIP

Committeeman - John Geurin, 307 Woodland Dr., Rolla 65401

Committeewoman - None

ROLLA WARD 4 TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

ROLLA WARD 5 TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

ROLLA WARD 6 TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - Hilda E. Wade, 1206 W. 9th St., Rolla 65401

SPRING CREEK TOWNSHIP

Committeeman - John Westerveld, 16495 State Rt. K, Edgar Springs 65462

Committeewoman - None

EDGAR SPRINGS NORTH

Committeeman - None

Committeewoman - None

EDGAR SPRINGS SOUTH

Committeeman - None

Committeewoman - None

ST JAMES TOWNSHIP

Committeeman - None

Committeewoman - None

ST JAMES WARD 1

Committeeman - None

Committeewoman - None



ST JAMES WARD 2

Committeeman - None

Committeewoman - None

ST JAMES WARD 3

Committeeman - Marvin L. Bixler, 638 W. Washington, St. James 65559

Committeewoman - Connie Bixler, 638 W. Washington, St. James 65559





REPUBLICAN COMMITTEE CANDIDATES (Continued)

ST JAMES WARD 4

Committeeman - Jim Causey, 305 St. Rt. DD, St. James 65559

Committeewoman - None

LIBERTARIAN PARTY EMBLEM


(INSERT DONKEY EMBLEM)


LIBERTARIAN CANDIDATES

For United States Senate

Grant Samuel Stauffer, 49 E. 32nd St., Kansas City 64111

For Governor

John M. Swenson, 243 Harp Lane, Kirbyville 65679

Dick Illyes, 2022 Hiawatha, St. Louis 63143

For Lieutenant Governor

Phillip W. Horras, 1530 E. Berkeley, Springfield 65804

For Secretary of State

Jane Spence Southard, 4487 McPherson Ave., St. Louis 63108

For State Treasurer

Arnold J. Trembley, 12066B Charter House Lane, Creve Coeur 63146

For Attorney General

Mitch Moore, 1210 West Broadway, Columbia 65203

For United States Representative - 8th District

John B. Hendricks, Jr., 3534 Dana, Jackson 63755

LIBERTARIAN COMMITTEE CANDIDATES

DOOLITTLE WARD 3

Committeeman - Billy C. Earney II, 510 Eisenhower St., Doolittle 65401

Committeewoman - None

ALL OTHER TOWNSHIPS AND WARDS - NO CANDIDATES FILED

CONSTITUTION PARTY EMBLEM


(INSERT EAGLE'S HEAD EMBLEM)


CONSTITUTION CANDIDATES

For Governor

Richard L. Smith, 3139 Kupka Drive, Mansfield 65704

For Lieutenant Governor

Bob Wells, 23940 Pike 265, Clarksville 63336

For Secretary of State

Donna L. Ivanovich, 10124 Carolynne, St. Louis 63128

For State Treasurer

Kerry Culligan, 13364 Hiddencrest Lane, Manchester 63021

CONSTITUTION COMMITTEE CANDIDATES

NO COMMITTEE CANDIDATES FILED







REFORM PARTY EMBLEM


(INSERT FULL EAGLE EMBLEM)


REFORM CANDIDATES

For United States Senate

Martin Lindstedt, 338 Rabbit Track Road, Granby 64844

Hugh Foley, #7 Conway Lane, St. Louis 63124

James M. Hall, 217 South Forest Lane, Republic 65738

For Governor

Joseph C. Keller, 983 Mansionhill Dr., Ballwin 63011

Richard Allen Kline, General Delivery, Gipsy 63750

Kent A. Benson, HCR 76, Box 298, Camdenton 65020

For Lieutenant Governor

George D. Weber, 125 West North Street, Eureka 63025

For Secretary of State

Marvalene Pankey, 307 West Fields, El Dorado Springs 64744

Arnie C. Dienoff, 9431 Minerva, St. Louis 63114

For State Treasurer

Terrence D. (Terry) Frank, 2747 Turnberry Park Lane, St. Louis 63131-3040

REFORM COMMITTEE CANDIDATES

NO COMMITTEE CANDIDATES FILED

CERTIFICATION


State of Missouri )

) ss.

Secretary of State)

I, Rebecca McDowell Cook, Secretary of State of the State of Missouri, do hereby certify that the foregoing is a true and correct list, containing the name and address of each person who has filed a written declaration of candidacy in my office and is entitled to be voted on at the primary election, together with a statement of the office for which he is a candidate, the party he represents and the order in which the candidates' names are to appear on the ballot.

I further certify the foregoing party emblems of the Democratic, Republican, Libertarian, Constitution and Reform Parties, respectively, in accordance with Section 115.385, Revised Statutes of Missouri, Supp. 1999.

IN TESTIMONY WHEREOF, I hereunto set my hand and affix the Seal of my office in the City of Jefferson, State of Missouri, this 25th day of May, 2000.

s/s Rebecca McDowell Cook

Secretary of State













CERTIFICATION


State of Missouri )

) ss.

County of Phelps )

I, Carol A. Bennett, County Clerk and Election Authority within and for the County of Phelps, do hereby certify that the above and foregoing is a true and correct list as certified to me by Rebecca McDowell Cook, Secretary of State, State of Missouri, of the offices for which candidates are entitled to be voted for at the PRIMARY ELECTION to be held August 8, 2000, as well as a true and correct list of the name and address of each person who has filed a written declaration of candidacy in my office, together with a designation of the office for which he or she is a candidate, the party he or she represents and the order in which the candidates' names are to appear on the ballot.

IN TESTIMONY WHEREOF, I have hereunto set my hand and affixed my seal. Done at my office in Rolla, Missouri, this 31st day of May, 2000.



(SEAL)

Carol A. Bennett, County Clerk and Election Authority

within and for the County of Phelps